preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Dokumenti
Brojač posjeta
Ispis statistike od 13. 1. 2010.

Ukupno: 236686
Ovaj mjesec: 57
Ovaj tjedan: 57
 

KNJIŽNICA

Obvezni lektirni naslovi

Popis lektirnih naslova i filmova za osnovnu školu potražite pod opširnije!


Popis lektire za 1. razred: (izabrati 4 djela, obavezno prvo)

Jacob i Wilhelm Grimm: Bajke (izbor)

Balog, Zvonimir: Male priče o velikim slovima
Baronian, Jean-Baptiste: Figaro, mačak koji je hrkao
Bauer, Ljudevit: Tri medvjeda i gitara
Borovac, Ivanka: Životinjska abeceda
Đokić-Pongrašić. Ana: Nemaš pojma, Grizlijane
Femenić, Stanislav: Idi pa vidi
Horvat-Vukelja, Željka: Hrabrica ili Zdenko Slovojed ili Slikopriče ili Leteći glasovir ili Petra uči plivati
Janikovszky, Ewa: Baš se veselim ili Znaš li i ti ili Da sam odrastao ili Kako da odgovorim
Junaković, Svjetlan: Dome, slatki dome
Sigsgaard, Jens: Pale sam na svijetu
Škrinjarić, Sunčana: Kako sanjaju stvari ili Plesna haljina žutog maslačka
Vitez, Grigor: A zašto ne bi
Zubović, Sonja: Kako se gleda abeceda

 

Popis filmova za 1. razred:

Kolar, B.: Vau-vau
M. Jović. i S. Fabrio: Pale sam na svijetu
N. Kostelac,: Crvenkapica
B. Ranitović,: Srce u snijegu
N. Park,:Krive hlače
Dovniković, B. i Marks, A.: Tvrdoglavo mače ili Bijela priča ili Tko je Videku napravio košuljicu
Filmovi iz serije kratkih animiranih i komičnih filmova o Loleku i Boleku, Tomu i Jerryju, Mickeyu Mouseu, Profesoru Baltazaru i Ch. Chaplin

 

Popis lektire za 2. razred: (izabrati 5 djela, obavezno prvo)

Andersen, Hans Christian: Bajke (izbor: Rižno pače, Kraljevna na zrnu graška, )

Bednjanec, Ivica: Male ljubavi
Collodi, Carlo: Pinokio
Čapek, Karel: Poštarska bajka
Hercigonja, Želimir: Poštar zeko Brzonogi ili Prašnjavko ili Kjel crna labud ptica ili Vodenjak i stara kruška
Horvatić, Dubravko: Stanari u slonu
Iveljić, Nada: Nebeske barke ili Pronađeno blago ili
Božićna bajka
Kovačević. Hrvoje: General Kiro miš
Milne, Alan Aleksander: Medo Winnie zvani Pooh
Mravunac, Larisa: Dječak u zvjezdanim Čizmama
Muck, Desa: Anica i sportski dan ili Anica i Čarobnica Lili
Peroci, Ela: Djeco, laku noć (izbor)
Perrault, Charles: Bajke (izbor: Vile, Kraljević Čuperak, Mačak u Čizmama, Pepeljuga, ili Ljepotica i zvijer Mme Leprimce de Beaumont koja se redovito tiska pod Perraultovim imenom.)
Peterlik-Huseinović, Andrea: Plavo nebo ili Ciconia ciconia
Prosenjak, Božidar: Miš
Videk, Nevenka: Pismo iz Zelengrada
Zidar-Bogadi, Nada: Sretni cvrčak
Zvrko, Ratko: Grga čvarak
Željeznjak, Mila: Sretne priče

Popis filmova za 2. razred:

Vrbanić: Svi crteži grada
Vukotić, D.: Kauboj Jimmy
Z. Grgić: Posjet iz Svemira
Marks, A.: Kako je Ana kupila kruh
Lovrić, M.: Putovanje plavog lonca
Lovrić, M.: Ruæno paČe
Jojić, Lj.: Svinjar
Jojić, Lj.: Kraljevna na zrnu graška
Golik, K.: Gliša, Raka i Njaka
Jović, M. i Fabrio, S.: Metla i Metlenko
Disney, W.: Snjeguljica i sedam patuljaka ili Pinokio
Filmovi iz serije kratkih animiranih i komičnih filmova o Loleku i Boleku, Tomu i Jerryju, Mickeyu Mouseu, profesoru Baltazaru, Ch. Chaplinu
Televizijske emisije s tematikom doma, škole i zavičaja

 

Popis lektire za 3. razred: (izabrati 7 djela, obavezna prva dva)

Lovrak, Mato: Vlak u snijegu
Brlić-Mažuranić, Ivana: Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Barrie, James M.: Petar Pan
Basne (izbor)
Baum, Frank Lyman: »arobnjak iz Oza
Femenić, Stanislav: Ludi kamen
Horkić Dragutin: Čađave zgode
Horvatić, Dubravko: GriČki top
Hrvatske narodne bajke
Iveljić, Nada: Šestinski kišobran ili Čuvarice novih krovova
Kolar, Slavko: Jurnjava na motoru
Lofting Hugh: Pripovijest o doktoru Dolittleu
Nazor, Vladimir: Bijeli jelen
Paljetak, Luko: Miševi i maČke naglavaČke
Pilić, Sanja: Nemam vremena ili E baš mi nije žao ili Hoću i ja
Polak, Sanja: Dnevnik Pauline P. ili Drugi dnevnik Pauline P.
Preussler, Otfried: Mali vodenjak ili Mala vještica
Prosenjak, Božidar: Sijač sreće
Rodari, Gianni: Putovanje Plave strijele ili Čipolino
White, Elwyn Brooks: Paukova mreža

Popis filmova za 3. razred:

Grgić,Z., Zaninović, A., Kolar, B.: Izbor filmova o profesoru Baltazaru
M. Blažeković: Palčić
D. Vunak: Mali vlak
B. Dovniković, A. Marks: Dva miša
Heidler, Lj.: Lisica i gavran ili Lisica i roda ili Lav i miš
Blažeković, M.: Čudnovate zgode šegrta Hlapića
Relja, M.: Vlak u snijegu
Fleming, V.: Čarobnjak iz Oza
Adamson, A., Jenson, V.: Schrek
Minkoff, R. : Velika pustolovina Stuarta Maloga

 

Popis lektire za 4. razred: (izabrati 7 djela, obavezna prva dva)

Brlić-Mažuranić, Ivana: Regoč i Šuma Striborova
Lovrak, Mato: Družba Pere Kvržice
Gardaš, Anto: Duh u močvari ili  Ljubičasti planet ili Izum profesora Leopolda ili  Bakreni Petar ili Tajna zelene pećine ili   Igračke gospođe Nadine
Balog, Zvonimir: Ja magarac ili  Pusa od Krampusa ili
Nevidljiva Iva ili Zmajevi i vukodlaci
Bekeffi, Istvan: Pas zvan gospodin Bozzi
Čečuk, Kunčić-Bandov, Horvat-Vukelja, Kolarić-Kišur: Igrokazi
Gluščević, Maja: Bijeg u košari ili Klopka za medvjedića
Hitrec, Hrvoje: Eko Eko
Kästner, Erich: Emil i detektivi ili Tonček i Točkica ili Leteći razred ili Blizanke
Kern, Ludwik Jerzy: Ferdinand Veličanstveni
Kipling, Rudyard: Knjiga o džungli
Kolarić-Kišur, Zlata: Moja zlatna dolina
Kovačević, Hrvoje: Tajna Ribljeg Oka ili Tajna mačje šape ili Tajna Tužnog psa ili Tajna graditelja straha ili Tajna zlatnog zuba
Lindgren, Astrid: Pipi Duga »arapa ili Ronja
razbojnička kći ili Razmo u skitnji
Lovrenčić, Sanja: Esperel, grad malih čuda
Marušić, Matko: Snijeg u Splitu
Mihalić, Slavko: Petrica Kerempuh
Mihoković-Kumrić, Nada: Tko vjeruje u rode još
Pongrašić, Zoran: Mama je kriva za sve
Pulić, Nikola: Ključić oko vrata
Salten, Felix: Bambi
Spyri, Johanna: Heidi
Šesto, Silvija: Bum Tomica ili Bum Tomica 2
Truhelka, Jagoda: Zlatni danci
Velde, Anton van de: Neobični doživljaji ptića Sovića

Popis filmova za 4. razred:

D. Vukotić: Krava na Mjesecu
B. Dovniković: Znatiželja
D. Vukotić: Piccolo
M. Blaæekovič: »udesna šuma
V. Tadej: Družba Pere Kvržice
O. Gluščević: Vuk
B. Marjanović: Mala Čuda velike prirode (izbor)
T. Burto: Batman
R. Donner: Superman

 

Popis lektire za 5. razred: (izabrati 9 djela, obvezatna prva tri)

Kušan, Ivan: Uzbuna na Zelenom Vrhu ili Koko i duhovi ili Zagonetni dječak ili Koko u Parizu ili Lažeš, Melita ili Domaća zadaća
Šaljive narodne priče
Molnar, Ferenc: Junaci Pavlove ulice

Basne (izbor)
Bilopavlović, Tito: Paunaš
Brajko-Livaković. Maja: Finka Fi
Cankar, Ivan: Istina i ljubav
Coleman, Michael: Zov labirinta ili Mreža je bačena ili Bijeg s Mreže
Dahl, Roald: Charlie i tvornica čokolade
Ende, Michael: Jim Gumb i strojovođa Lucas
Gardaš, Anto: Miron u škripcu ili Filip dječak bez imena
Gavran, Miro: Sretni dani ili Kako je tata osvojio mamu ili Zaljubljen do ušiju ili Svašta u mojoj glavi
Hitrec, Hrvoje: Matko na štakama
Horvat, Tihomir: Tajna Gornjega grada ili Frka u Ščitarjevu ili Muki
Krilić, Zlatko: Početak plovidbe ili Čudnovata istina ili Zabranjena vrata ili Veliki zavodnik ili Šaljive priče i priče bez šale
Lageröf, Selma: Legende o Kristu
Matošec, Milivoj: Strah u Ulici lipa ili Tiki traži neznanca ili Posada oklopnog vlaka ili Suvišan u Svemiru
Pavličić, Pavao: Zeleni tigar ili Petlja ili Trojica u Trnju
Pilić, Sanja: Mrvice iz dnevnog boravka
Primorac, Branka: Ljubavni slučaj mačka Joje
Puškin, Aleksandar: Bajka o ribaru i ribici
Sempe/Goscinny: Nikica
Twain, Mark: Doživljaji Toma Sawyera ili Doživljaji Huckleberryja Finna
Verne, Jules: Put u središte zemlje ili Put oko svijeta za 80 dana ili 20000 milja pod morem
Vitez. Grigor: Pjesme
Winterfeld, Henry: Timpetill (Grad bez roditelja)

Popis filmova za 5. razred:

Navedeni su ponajprije animirani filmovi jer se oni obrađuju u tom razredu.

Što je film: Uvod u filmske vrste
B. Dovniković: Znatiželja
D.Vukotić: 1001 crteć, Igra
W. Fin, J. Sanford: Pobuna na farmi
W. Disney: po izboru
C. Wedge, C. Saldanha: Ledeno doba
Suvremeni animirani filmovi po izboru

 

Popis lektire za 6. razred: (izabrati 9 djela, obvezatna prva tri)

Brlić-Mažuranić, Ivana: Priče iz davnine (osim Šume Striborove i Regoča koji su u četvrtome razredu)
Tomaš, Stjepan: Mali ratni dnevnik
Šenoa, August: Povjestice

Bitenc, Jadranko: Twist na bazenu
Burnett, Frances Hodgson: Mali lord
Cvenić, Josip: Čvrsto drži joy-stick
Daudet, Alfonse: Pisma iz moga mlina
Dovjak-Matković, Blanka: Zagrebačka priča
Dragojević, Danijel: Bajka o vratima
Grković-Janović, Snježana: Velebitske vilin staze
Hercigonja, Želimir: Tajni leksikon
Horvat, Joža: Waitapu ili Operacija Stonoga
Horvatić, Dubravko: Junačina Mijat Tomić
Kanižaj, Pajo: Tričave pjesme
Lewis, C. S.: Kronike iz Narnije (izbor)
Majer, Milutin: Dolazak Hrvata
Nazor, Vladimir: Veli Jože
Nöstlinger, Christine: Konrad, Dječak iz limenke ili Olfi među ocenama
Pulić, Nikola: Maksimirci
Rundek, Melita: Psima ulaz zabranjen
Sienkiewicz, Henryk: Kroz pustinju i prašumu
Swift, Jonathann: Gulliverova putovanja
Šajatović, Ivona: Tajna ogrlice sa sedam rubina
Šarić, Vlatko: Rogan ili Miško
Šime Storić: Poljubit ću je uskoro, možda
Twain Mark: Kraljević i prosjak
Wilde, Oscar: Sretni kraljević

 

Popis filmova za 6. razred:

Trebalo bi birati filmove (od najstarijih do najnovijih) koji će učenicima najbolje pokazati pojedina filmska izražajna sredstva.

Što je film: Filmska izražajna sredstva
Kazalište: Sve je to kazalište, Gužva na pozornici
Braća Lumiere, G. Melies
P. Krelja: Povratak
R. Zemeckis: Forrest Gump
S. Raimi: Spiderman 2
G. Lucas: Zvjezdani ratovi (serijal)
W. Wyler: Ben Hur

 

Popis lektire za 7. razred: (izabrati 9 djela, obvezatna prva tri)

Hitrec, Hrvoje: Smogovci
Nazor,Vladimi r: Pripovijetke
Prosenjak, Božidar: Divlji konj

Cesarić, Dobriša: Pjesme
Defoe, Daniel: Robinson Crusoe
Dickens, Charles: Oliver Twist
Ellis,  Deborah: Djevojčica iz Afganistana
Iveljić, Nada: Želiš li vidjeti bijele labudove ili Bijeli patuljak ili Lutke s dušom
Izbor proze i poezije o domovinskome ratu
Jan, Bernard: Potraæi me ispod duge
Jelačić-Bužimski, Dubravko: Sportski život Letećeg Martina ili Balkanska mafija ili Martin protiv CIA-e i KGB-a
Kalauz, Branka: Čuj, Pigi, zaljubila sam se
Klepac, Jadranka: Miris knjige
Lewis, C. S.: Kronike iz Narnije
Majer, Vjekoslav: Dnevnik malog Perice
Mihoković-Kumrić, Nada: Lastin rep
Miloš, Damir: Bijeli klaun
Novak, Vjenceslav: Iz velegradskog podzemlja
O’Dell, Scott: Otok plavih dupina ili Caru carevo
Pavličić, Pavao: Dobri duh Zagreba
Pongrašić, Zoran: Gumi-gumi
Primorac, Branka: Maturalac
Ramljak, Ivan: Povratnik ili San bez uzglavlja
Schwab, Gustav: Najljepše priČe klasične starine
Šenoa, August: Čuvaj se senjske ruke
Šimunović, Dinko: Duga
Todorovski, Zvonko: Prozor zelenog bljeska ili Mirakul od mora
Townsend, Sue: Tajni dnevnik Adriana Molea ili Novi jadi Adriana Molea
Zlatar,  Pero: Otključani globus

 

Popis filmova za 7. razred  (u prvom su planu igrani filmovi):

Što je film: Igrani film
Što je film: Gluma u filmu
Filmovi Ch. Chaplina
K. Golik: Tko pjeva, zlo ne misli
S. Daldry: Billy Elliot (ili neki drugi suvremeni film po izboru koji je dobio dobre kritike ili značajne nagrade)
TV-serija Smogovci (ili neka druga aktualna i kvalitetna serija po izboru)

 

Popis lektire za 8. razred: (izabrati 9 djela, obvezatna prva tri)

Šimunović,  Dinko: Alkar
Kolar, Slavko: Breza
Tadijanović, Dragutin: Srebrne svirale

Bach, Richard: Galeb Jonathan Livingston
Balota, Mate: Tijesna zemlja
Brajko Livaković, Maja: Kad pobijedi ljubav
Bruckner, Karl: Sadako hoće živjeti
Budak, Pero: Mećava
Desnica, Vladan: Pravda
Dnevnik Ane Frank
Ende, Michael: Momo ili Beskrajna priča
Farmer, Nancy: Kuća škorpiona
Hemingwey, Ernest: Starac i more
Hornby, Nick: Sve zbog jednog dječaka
Jurić, Marija Zagorka: Kći Lotršćaka
Kishon, Ephraim: Kod kuće je najgore
Kovačić, Ivan Goran: Pripovijetke
Krilić, Zlatko: Krik
Krleža, Miroslav: Djetinjstvo
Kumičić, Eugen: Sirota ili Začuđeni svatovi
Laća, Josip: Grand hotel
Mandić, Milena: Pokajnik
Mihelčić, Nada: Bilješke jedne gimnazijalke
Milohanić, Tomislav: Deštini i znamenje
Pilić, Sanja: O mamama sve najbolje ili Sasvim sam popubertetio
Saint Exupery, Antoine de: Mali princ
Shakespeare, William: Romeo i Julija
Stahuljak, Višnja: Don od Tromeđe ili Zlatna vuga
Sudeta, Đuro: Mor
Šenoa, August: Prosjak Luka ili Branka
Šesto, Silvija: Debela ili Vanda ili Tko je ubio Pašteticu
Škrinjarić, Sunčana: Ulica predaka ili čarobni prosjak
Tribuson, Goran: Legija stranaca ili Rani dani ili Ne dao Bog većeg zla

 

Popis filmova za 8 razred (u prvom su planu dokumentarni filmovi):

Što je film: Filmska montaža
Zagrebačka škola crtanoga filma (Bourek, Grgić, Vukotić, Dovniković i dr.)
R. Sremec: Zelena ljubav
Škrabalo, I.: Slamarke divojke
Z. Tadić: Druge
Babaja, A.: Breza, Romeo i Julija
Benigni, R.: Život je lijep


Priloženi dokumenti:
LEKTIRA-Osnovna_skola_Budrovci.pdf (90.99 KB)

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivan Jukić   datum: 8. 5. 2015.

Važne poveznice


Važna anketa
Ovu školsku godinu namjeravam završiti s:






Tražilica



Kalendar
« Lipanj 2020 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Oglasna ploča

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Korisni linkovi
Obrazovanje

Dnevni tisak


Dokumenti

 





preskoči na navigaciju