« Svibanj 2024 »

Vijesti iz PŠ Đurđanci
Projektna nastava
Autor: Željko Vurm, 20. 10. 2011.

Povodom Dana zahvalnosti za plodove zemlje – Dana kruha, učenici razredne nastave Područne škole Đurđanci 20. listopada 2011. upoznali su se s pripremanjem i pečenjem kruha u krušnoj peći

„RUKE MIJEM, BRAŠNO SIJEM…“

Učenici su saznali što je sve potrebno za pravi domaći kruh, te kako se on mijesi i peče u krušnoj peći. Postupak im je objasnila gospođa Marija Barbarić u čijem se domaćinstvu nalazi krušna peć koja je u stalnoj uporabi. Svaki učenik je dobio komad tijesta od kojega je umijesio svoj kolač a nakon pečenja je i isprobao svoj krušni proizvod. Uz svježe pečeni kruh domaćini su sudionike projektne nastave poslužili i pitom s krumpirom i mljevenim mesom, te sokom, kavom i jabukama (jer je i Dan jabuka). Dok su čekali da se kruh ispeče učenici su zapjevali:

Ruke mijem, brašno sijem, kapica na glavi.

Mijesim tijesto tako vješto kao pekar pravi.

Peć se žari, u nju stavljam kruščiće po redu.

Kora glatka bit će slatka kad je djeca jedu.

Čuvši pjesmu o kruhu (a i druge pjesme) i veseli dječji žamor pojavili su se susjedi i roditelji nekih učenika a među njima i jedna stara baka. Pridružili su se veseloj družini i dali doprinos projektu iznošenjem svojih iskustava a počastili su se i svježim krušnim proizvodima.

Projekt su vodili učiteljica Martina Sraga i učitelj Željko Vurm, te vjeroučiteljica Željka Milušić i pedagoginja Maja Škalić.

Tekst i foto: Željko Vurm