Posjet gradskom komunalnom poduzeću Univerzal
Autor: Igor Barišić, 30. 4. 2015.

Danas, 30. travnja 2015. godine, 16 učenika predmetne nastave naše škole, u pratnji nekoliko učitelja posjetilo je reciklažno dvorište tvrtke UNIVERZAL d.o.o. za komunalne djelatnosti. Ovaj posjet dio je niza aktivnosti u sklopu projekta učenja za poduzetništvo kojeg naša škola provodi od početka ove školske godine u suradnji s agencijom SEECEL.

U sklopu tog projekta već smo ranije posjetili neke druge poslovne subjekte u Đakovu, a kako je dio našeg projekta i podizanje ekološke svijesti i učenje o održivom gospodarskom razvoju, odlučili smo posjetiti reciklažni centar kako bismo naučili više o gospodarenju otpadom.
Ondje su nas dočekali ljubazni domaćini koji su učenicima ponudili sok za osvježenje. Nakon toga direktor tvrtke Mile Kaselj i tehnički direktor Dinko Hrehorović u razgovoru s učenicima opisali su načine gospodarenja otpadom, pojmove kao što su reciklaža, deponiranje, primarna selekcija otpada i druge. Također su naglasili koliko je važno smanjiti udio otpada koji se može reciklirati u miješanom komunalnom otpadu. Naši učenici nabrojali su i prepoznali različite vrste otpada za recikliranje. Naravno, naši domaćini upoznali su nas i s problemima koji se javljaju u gospodarenju otpadom, te načinima na koje se isti u budućnosti trebaju smanjiti.

Također, kratko su nas upoznali i s drugim djelatnostima kojima se tvrtka bavi osim održavanja čistoće. Tako su najhrabriji učenici imali priliku provozati se na traktorskoj kosilici kakvom se održavaju travnjaci diljem našega grada. Također su imali prilike vidjeti u akciji kamion za prijevoz kontejnera.

Na kraju ovog ugodnog i vrlo edukativnog druženja, naši domaćini su opet ponudili učenicima sok za osvježenje, pozdravili smo se i krenuli na put kućama.
Treba istaknuti da ovo nije jedina aktivnost ekološkog karaktera koja se provodi u našoj školi. Da nabrojimo samo neke - u školi je osnovana eko grupa, prikupljaju se razne vrste otpada kao što su stare baterije, plastični čepovi i papir, u sklopu novoizgrađenog školskog vrta i rasadnika nalazi se i malo kompostište, slijedeći tjedan održat će se projektni dan s temom Dana planeta Zemlje itd.

Nadamo se i vjerujemo da će sve ove aktivnosti pozitivno utjecati na stav učenika i njihove okoline prema ekologiji, očuvanju prirode, važnosti smanjenja količine otpada, i održivom razvoju. Također se i ovim putem zahvaljujemo našim današnjim domaćinima na gostoprimstvu.

Tekst: Igor Barišić, prof.

Fotografije: Igor Barišić, prof.