preskoči na sadržaj

Osnovna škola Budrovci

Login
Važne poveznice

 

Važna anketa
Ovu školsku godinu namjeravam završiti s:





Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Dokumenti

Large Visitor Mapfg

 

Projekti

Brojač posjeta
Ispis statistike od 13. 1. 2010.

Ukupno: 338394
Ovaj mjesec: 1679
Ovaj tjedan: 204
Danas: 35
 

V i j e s t i - školska godina 2023./2024.
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
U svim početnicama novi standard školskoga pisma
Autor: Maja Škalić, 20. 2. 2014.

Od školske godine 2014./2015. na sve će udžbenike i radne bilježnice za početno učenje pisanja hrvatskoga jezika biti primijenjen novouspostavljeni standard školskoga rukopisnoga (uspravnoga i kosoga) i školskoga formalnoga (uspravnoga i kosoga) pisma objavljen u tiskanome izdanju Hrvatskoga pravopisa Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (Zagreb, 2013.) na str. 4-5 i na internetskoj adresi pravopis.hr/slova 27. lipnja 2013. godine.

 


Od školske godine 2014./2015. na sve će udžbenike i radne bilježnice za početno učenje pisanja hrvatskoga jezika biti primijenjen novouspostavljeni standard školskoga rukopisnoga (uspravnoga i kosoga) i školskoga formalnoga (uspravnoga i kosoga) pisma objavljen u tiskanome izdanju Hrvatskoga pravopisa Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (Zagreb, 2013.) na str. 4-5 i na internetskoj adresi pravopis.hr/slova 27. lipnja 2013. godine.

Važno je naglasiti da će standard školskoga rukopisnoga i školskoga formalnoga pisma primijeniti svi izdavači koji su nakladnici udžbenika i radnih bilježnica (početnica) za početno učenje pisanja hrvatskoga jezika (Alfa, Profil, Školska knjiga).

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje kao nositelj autorskih prava tipova slova (fontova) ustupit će ih svim nakladnicima za te svrhe bez naknade.

 

 

Od iduće školske godine svi će prvašići učiti četiri različite vrste pisma koje propisuje novouspostavljeni standard školskoga rukopisnoga i školskoga formalnoga pisma objavljen u izdanju Hrvatskoga pravopisa Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. U praksi će to značiti da će sve početnice prvašiće učiti pisati na isti način za razliku od dosadašnje prakse prema kojoj svaka početnica ili slovarica različitog autora u prvome razredu osnovne škole djecu uči pisati drukčiji oblik slova upravo iz razloga jer nije postojalo standardizirano školsko pismo. Time će prvi put biti uspostavljen standard rukopisnog pisma prema kojem će učenici savladavati formalno ravno, formalno koso, rukopisno koso pismo i rukopisno uspravno pismo. Formalno pismo zapravo je novi naziv za tiskana slova ili nekadašnje blok pismo, uspravno ili koso, dok se u školskom rukopisnom pismu, kosom ili uspravnom, slova povezuju, a sve bi to trebalo doprinjeti razvoju lijepoga individualnog rukopisa. Naime, novim je Pravopisom  definirano da je školsko rukopisno koso pismo osnovno pismo za poučavanje pisanja u drugoj fazi učenja, odnosno nakon učenja formalnoga pisma, takozvanih velikih i malih slova.

 

 

Novo je pismo utemeljeno na tradiciji školskih pisama u Hrvatskoj i pročišćeno od elemenata individualne stilistike. Školsko formalno uspravno pismo osnovno je pismo za početno učenje pisanja i čitanja, dok je školsko rukopisno uspravno pismo u prvome redu namijenjeno ljevorukim učenicima, ali ga, prema želji, mogu odabrati i desnoruki. Naime, nema nikakvih razlika u obliku slova, nego samo u kutu pod kojim su slova pisana.

Novo pismo zakompliciralo je veliko pisano slovo A koje su djeca do sada pisala u jednom potezu, a prema novim pravilima to će se slovo pisati u tri poteza. Velike promjene doživjet će i veliko pisano slovo E koje se po novome piše kao tiskano slovo, a do sada se pisalo kao obrnuti broj 3, što je djeci bilo jednostavnije. I veliko pisano slovo H doživjet će promjene, jer do sada se pisalo u jednom potezu, a po novom pismu pisat će se u dva poteza.

Ono što bi budućim prvašićima trebalo biti lakše pisati velika su pisana slova C, Č, Ć, S i Š koja s novim pismom gube dosadašnje vitice te postaju jednostavnija. Za razliku od velikih pisanih slova mala pisana slova, doživjet će tek sitne iznimke, jer većina slova pisat će se na način kao do sada, osim slova f i n koji će doživjeti promjene.

Novim se pismom zapravo djelomično vraćamo na pravopis koji se koristio prije ovog aktualnog. Naime, način pisanja slova koji će se uvesti od sljedeće školske godine uvelike sliči na način kako smo nekada učili pisati

 

 



Izvor: http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=12967


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju