DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST
Autor: Ivan Jukić, 29. 1. 2013.

Budrovački đaci uprizorili Auschwitz i život Ane Frank

BUDROVCI – Najpoznatije slike s ulaza u najzloglasniji logor, Auschwitz, željezničke tračnice i željezni natpis “Arbeit macht frei”, kreveti i plinska komora, oživjeli su jučer kao scenska slika projekta učenika

Osnovne škole Budrovci kojim su obilježili Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Mato Katalenić, nastavnik povijesti u toj osnovnoj školi, pojašnjava o čemu je riječ.

- Inicijativa je krenula od Spomen-područja Jasenovac, čiji su nam predstavnici skrenuli pozornost na redovito održavanje obilježavanja godišnjice. Oni su nam poslali i cvijeće, šafrane, koje smo posadili u našoj školi, i to je zapravo bio početak projekta. U realizaciju projekta krenuli smo u listopadu prošle godine, sadnjom cvijeća i prikupljanjem materijala, a u posljednjih mjesec dana intenzivno radimo na ovom programu. Nositelji projekta su učenici osmog razreda, 14-godišnjaci, na neki smo način pokušali cijelu radnju približiti njihovoj dobi. Kao osnovicu cijele priče uzeli smo Dnevnik Ane Frank, koja je u vrijeme Drugog svjetskog rata bila njihove dobi. Na temelju njezina Dnevnika napravili smo prikaz holokausta i scenografiju najzloglasnijeg logora, Auschwitza - kazao je Katalenić.

- Moram pohvaliti prije svega našu tehničku službu, naša dva majstora, učitelje iz tehničkog, likovnog, informatike - svatko je dao svoj obol kako bismo dobili scenografiju - i, dakako, učenike - kazao je Katalenić.

U projektu je, kaže, sudjelovalo 17 učenika, od šestog do osmog razreda. U goste je učenicima i školi došao i tajnik Židovske općine Osijek Dragutin Kohn, koji je izrazio zadovoljstvo što su učenici na ovaj način odali počast žrtvama holokausta.

- To je nešto što se ne bi smjelo zaboraviti, osobito mladi to trebaju dobro proučiti i prenijeti dalje. Nekako je sada trend da sve škole pokušavaju dobiti nekog od nas kako bismo im govorili o holokaustu, općenito o Židovima, i mi to jako podržavamo - kazao je Kohn.

Autor priloga:M. Muškić

Preneseno u cijelosti s portala: glas-slavonije.hr

Objavio i Radio Đakovo

Poveznica na galeriju fotografija.